Shpërndaje

Përbërësit

6 vezë
400 gr sheqer
400 gr miell
1 pluhur paste
1 vanil sheqer
1/2 L ajkë e ëmbël
1/2 L qumësht
300 gr qumesht pluhur
1/2 kg karamel

Hapat

 

1. Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë.

2. Shtohet sheqeri për të vazhduar tundja,gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme.

3. Shtohen të verdhat dhe vazhdon tundja.Kësaj mase i shtohet mielli i përzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje,duke e përzier me lugë,gjersa masa të kompaktësohet.Brumi derdhet në tepsi shporeti të shtruar me letër të yndyrshshme,ose të lyer me yndyrë dhe të përmillur.Futet në furrë të nxehtë me temp.180 * C që të piqet për afro 30-40 min.

4. Me 1/2 lit.qumësht të vaket trazohet qumështi pluhur dhe pasi të përzihet mirë,në mënyrë që mos të mbesin kokrriza qumështi,përzihet me 1 lit. qumësht të ftohet dhe 1/2 lit.hoplla.

5. Kjo masë qumështi (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjë duke e shpuar me piru në rast nevoje,që ta pijë mirë qumështin.

6. Nëse karameli është mjaftueshëm i trashë,hidhet mbi,e nëse është i hollë,mirë është ai të qitet mbi trileqe atëherë, kur edhe shërbehet,kuptohet pasi të pritet në katrorë.

/kuzhinashqiptare.com/