Shpërndaje

“Të gjitha këto momente do të shuhen me kohën… si lotët në shi”
Roy Batty / Rutger Hauer në Blade Runner (1982)

“Bond, Xhejms Bond”
Sean Connery në Dr. No (1962)

“Mikesha më e mirë e një djali është nëna e tij”
Norman Bates / Anthony Perkins në Psycho (1960)

“Por më pas ndoshta kuptova se çfarë është ferri: pjesa e mbetur e përjetësisë e kaluar në Bryzhin e dreqit”
Ray / Colin Farrell në Në Bryzh (2008)

“Bëni ditën tuaj djema. Bëjini jetët e juaja të jashtëzakonshme”
John Keating / Robin Williams në Dead Poets Society(1989)

“Babi! Babi im!”
Bobbie Waterbury / Jenny Agutter në Railway Children (1970)

“Ju mendoni se jam aq budalla sa mos të di se çfarë janë lëvdatat?”
Derek Zoolander / Ben Stiller në Zoolander

“A ju duket gjë sikur e çaj kokën?”
James Bond/ Daniel Craig ne Casino Royale (2006)

“A ju dukem gjë si një person që i intereson se çfarë mendon Zoti?”
Doug Bradley / Pinhead në Hellraiser (1983)

“Jashtëtokësorët telefonuan në shtëpi”
Gertie / Dree Barrymore në ET Extra-terrestrial (1982)

“Tani boll. Boll luftova me këta gjarpërinj dreqi në këtë avion dreqi”
Neville Flynn/Samuel L Jackson në Snakes on a Plane (2006)

“E mbaj mend që herët që doja të bëhesha gangster. Për mua ishte më mirë se sa të bëhesha presidenti i SHBA-së. Të bëheshe gangster do të thoshte të zotëroje botën”
Henry Hill / Ray Liotta në Goodfellas (1990)

“Të gjithë vrapojnë”
John Anderton/Tom Cruise, Minority Report (2002)

“Lidhni rripat e sigurimit, do të jetë një natë me turbulenca”
Margo Channing/Bette Davis në All about Eve (1950)

“Frankly, i dashur, nuk më plas fare”
Rhett Butler/Clark Gable në Gone with the Wind (1939)

“Zotërinj, nuk mund të ziheni këtu. Kjo është Dhoma e Luftës”
President Merkin Muffley/Peter Sellers në Dr Strangelove (1964)

“Jetoni, ose vdisni”
Andy Dufresne/Tim Robbins në The Shawshank Redemption (1994)

“Vazhdo, ndreqe ditën time”
Harry Callaghan/Clint Eastwood në Sudden Impact (1983)

“Ja një telash tjetër ku më ke futur”
Ollie/Oliver Hardy në Sons of the Desert (1933)

“Po të kërkojnë ty djalosh”
Rick Blaine/Humphrey Bogart në Casablanca (1942)

“Ai nuk është i dërguari i Zotit, ai është djalë i keq”
Terry Jones në Monty Python’s Life of Brian (1979)

“Hej, mos hiq dorë nga masturbimi. Është seks me dikë që dua”
Alvy Singer/Woody Allen në Annie Hall (1977)

“Shpreso. Është e vetmja gjë më e fortë se frika. Pak shpresë është diçka efektive. Shumë shpresë është diçka e rrezikshme”
President Snow/Donald Sutherland në The Hunger Games (2012)

“Si të pëlqejnë këto mollë?”
Will Hunting/Matt Damon në Good Will Hunting (1997)

“Unë jam e madhe. Është piktura që më nxjerr të vogël”
Norma Desmond/Gloria Swanson në Sunset Boulevard (1950)

“Unë jam Groot”
Groot/Vin Diesel në Guardians of the Galaxy (2014)

“Unë jam Spartaku”
Turma në Spartacus (1960)

“E hëngra mëlçinë e tij së bashku me disa fasule”
Hannibal Lecter/Anthony Hopkins në The Silence of the Lambs (1991)

“Mund të kisha klas. Mund të isha konkurrent. Mund të isha bërë dikushi’
Terry Molloy/Marlon Brando në On the Waterfront (1954)

“Do pi qumështin tuaj”
There Will be Blood (2007)

“E dua llambën”
Anchorman: the Legend of Ron Burgundy (2004)

“Kurrë nuk gjeta shokë më të mirë se sa kur isha 12 vjeç. Gjeti ndonjë nga ju?”
Richard Dreyfuss, Stand By Me (1986)

“Shoh njerëz të vdekur”
Cole Sear/Haley Joel Osment, The Sixth Sense (1999)

“Dua të rri vetëm”
Grusinskaya/Greta Garbo, Grand Hotel (1932)

“Dua të luaj një lojë”
Saw (2004)

“Isha i shëruar”
Alex/Malcolm McDowell, A Clockwork Orange (1971)

“Ah sikur ta dija si të hiqja dorë nga ty”
Jack Twist/Jake Gyllenhaal, Brokeback Mountain (2005)

“Nëse e ndërton, do të vijë”
Shoeless Joe Jackson/Ray Liotta, Field of Dreams (1989)

“Nëse po kërkon shpërblim, po të them që nuk kam para. Por, ajo që kam, janë disa aftësi të veçanta, aftësi të cilat i kam akumuluar gjatë karrierës sime. Aftësi që i tmerrojnë njerëzit si ty”
Bryan Mills/Liam Neeson, Taken (2008)

“Nëse gjen një mënyrë pa i shërbyer një mjeshtri, atëherë le ta dinë të gjithë. Do të jesh personi i parë në botë që e bën këtë gjë”
Lancaster Dodd/Philip Seymour Hoffman, The Master (2012)

“Do të kthehem”
Arnold Schwarzenegger, The Terminator (1984)

“Do të marr çdo gjë që ajo ka”
Estelle Reiner, When Harry Met Sally (1989)

“Jam vetëm një vajzë që po qëndroj përpara një djali të cilit i kërkoj të më dojë”.
Anna Scott/Julia Roberts, Notting Hill (1999)

“Jam aq i çmendur sa Ferri vetë”.
Howard Beale/Peter Finch, Network (1976)

“Do t’i bëj një ofertë, të cilën nuk mund ta refuzojë”
Don Corleone/Marlon Brando, The Godfather (1972)

“Besoj se jeta do të thotë shumë më shumë se sa thjesht të dukesh i bukur. Dhe kam në plan ta gjej se çfarë është”
Zoolander (2001)

“Jam gati për mbylljen”
Norma Desmond/Gloria Swanson, Sunset Blvd (1950)

“Do t’i mbyll sytë fort derisa çdo gjë të bëhet e zezë”
Patricia Franchini/Jean Seberg, Breathless (1960)

“Më vjen keq për humbjen tënde. Mamaja jote ishte grua shumë tërheqëse”
The Royal Tenenbaums (2001)

“Në rast se nuk shihemi, pasdite të mbarë, darkë të mbarë, dhe natën e mirë”
Truman Burbank/Jim Carrey, The Truman Show (1998)

“Në Zvicër ekzistonte dashuria vëllazërore – dhe 500 vjet demokraci dhe paqe. E fundja çfarë prodhuan ata? Orët!”
Harry Lime/Orson Welles, The Third Man (1949)

“Turp, shumë turp, ata të gjithë erdhën për mua”
Julius Caesar/Kenneth Williams, Carry On Cleo (1964)

“Ishte e bukura që e vrau bishën”.
Carl Denham/Robert Armstrong,King Kong (1933)

“Ishte telash i vërtetë, apo jo sherif? Nëse jo, atëherë do të vazhdojë derisa të arrijë këtu”
No Country for Old Men (2007)

“Budallai kërkon logjikën në dhomat e zemrës njerëzore”
Everett/George Clooney në O Brother, Where Art Thou? (2000)

“Çështja është se sa e zezë mund të jetë? Dhe përgjigja është jo më shumë se aq e zezë”
Nigel Tufnel/Christopher Guest, This is Spinal Tap (1984)

“Kjo nuk është vrasje, është kamuflim”
Hot Fuzz (2007)

“Vetëm vazhdo të notosh”
Finding Nemo (2003)

“Le të shkojmë në Winchester, e të pimë nga një birrë”
Shaun of the Dead (2004)

“Jeta është një kuti çokollatash, Forrest. Kurrë nuk e di se çfarë do të marrësh?”
Zonja Gump/Sally Field, Forrest Gump (1994)

“Jeta ekziston vetën në Tokë, dhe jo për një kohë të gjatë”
Melancholia (2011)

“Louis, besoj se ky është fillimi i një shoqërie shumë të bukur”
Rick Blaine/Humphrey Bogart, Casablanca (1942)

“Njeriu që arrin të kapë mizën me shkopinjtë kinezë që përdoren për të ngrënë, mund të arrijë gjithçka”
Mr. Miyagi/Pat Morita, The Karate Kid (1984)

“Le të jetë forca e gjitha me ty”
Han Solo/Harrison Ford, Star Wars (1977)

“Emri im është Maksimus Decimus Meridius, komandant i Ushtrisë së Veriut, gjeneral i legjioneve Felix dhe shërbëtor besnik i perandorit të vërtetë, Marcus Aurelius, baba i një djali të vrarë, bashkëshort i një gruaje të vrarë, dhe do të marr hakmarrjen time në këtë jetë apo në tjetrën”.
Gladiator (2000)

“Askush nuk e vendos atë në një cep”
Johnny Castle/Patrick Swayze, Dirty Dancing (1987)

“Askush nuk është perfekt”
Osgood E Fielding III/Joe E Broën, Some Like It Hot (1959)

“Norvegjia ka shumë krijesa të çuditshme, prandaj nevojiten më shumë linja energjie”
Troll Hunter (2010)

“Ti po kërkon sekretin, por nuk do ta gjesh, sepse me siguri nuk po e kërkon tamam atë. Ti në të vërtetë nuk do të dish. Do të mashtrohesh”
The Prestige (2006)

“Oh, Zoti im i dashur, mos je një nga ata njerëzit lotsjellës?”
Fletcher/JK Simmons , Whiplash (2014)

“Oh Zot, shikoje atë gëzof njëbrirësh. Ka aq shumë gëzof, sa do të vdes”
Despicable Me (2010)

“Jerry, mos kërko hënën, kemi yjet”
Charlotte Vale/Bette Davis në Now, Voyager (1942)

“Mosha e vjetër. Është e vetmja sëmundje, zotëri Thomspon, për të cilën nuk kërkon të shërohesh”
Mr Bernstein/Everett Sloane, Citizen Kane (1941)

“Trëndafil i pahapur”
Charles Foster Kane/Orson Welles, Citizen Kane (1941)

“Përshëndete mikun tim të vogël”
Tony Montana/Al Pacino in Scarface (1983)

“Mund të thuash ç’të duash për nazistët…por ata kishin stil”
Outpost (2007)

“Është qejfi më i madh që kam bërë, pa qenë nevoja të qesh”
Alvy Singer/Woody Allen, Annie Hall (1977)

“Kjo ishte mënyra si u copëtua”
CC Baxter/Jack Lemmon, The Apartment (1960)

“Ja kjo më mërzit: Që jeta është aq e ndryshme nga ajo e librave”
Marianne Renoir/Anna Karina, Pierrot Le Fou (1965)

“I ftohti nuk më ka bezdisur kurrë”
Frozen (2013)

“Të të quash ty budalla është një fyerje për budallenjtë”
Wanda/Jamie Lee Curtis in A Fish Called Ëanda (1988)

“Për në pafundësi… dhe përtej saj”
Buzz Lightyear/Tim Allen në Toy Story (1995)

“Toto, më duket se nuk jemi më në Kansas”
Dorothy/Judy Garland , The Wizard of Oz (1939)

“Ne të gjithë duam ta ndihmojmë njëri-tjetrin. Kështu janë qeniet njerëzore. Ne duam të jetojmë nga lumturia e njëri-tjetrit, jo nga mjerimi i njëri-tjetrit”
Charlie Chaplin , The Great Dictator (1940)

“Ne duam verërat më të mira në dispozicion për njerëzimin. I duam këtu dhe i duam tani”
Withnail/Richard E Grant në Withnail & I (1986)

“Po sikur e nesërmja mos të ekzistonte? Do të thotë që s’ka ekzistuar një e tashme”.
Phil Connors/Bill Murray në Groundhog Day (1993)

“Çfarë prisje ti, një stilolaps shpërthyes?”
Q/Ben Whishaw in Skyfall (2012)

“Kur erdha në Romë në moshën 26-vjeçare, u ndjeva mirë në atë që mund të quhej jeta me standard të lartë. Por nuk ishte ajo që doja. Doja të isha mbreti i kësaj jete. Nuk doja thjesht të merrja pjesë nëpër festa, doja fuqinë që t’i bëja ato të dështonin”.
Jep Gambardella/Tony Servillo, The Great Beauty (2013)

“Pse kaq serioz?”
The Joker/Heath Ledger, The Dark Knight (2008)

“Nuk mund të ma hedhësh mua. Babadimri nuk ekziston”
Chico Marx, A Night at the Opera (1945)

“E ke ti radhën Glen Coco”
Mean Girls (2004)

“Di si të fishkëllesh apo jo Steve? Mjafton të puthitësh buzët…”
Lauren Bacall në To Have and Have Not (1944)

“Vjen erë të mirë dhe ke një fytyrë shumë rrëzëllitëse”
Becca/Ellie Kemper, Bridesmaids (2011)

“Me mua po flet?”
Robert de Niro, Taxi Driver (1976)

“Do të të duhet një varkë më e madhe”
Brody/Roy Scheider , Jaës (1975)

“Ti nuk je trap, Mark. Por, po përpiqesh shumë të jesh”
The Social Network (2010)

“Nuk je shefi im Jack. Nuk je mbreti i Dirk. Unë jam shefi i vetvetes. Jam mbreti i vetvetes. Unë jam Dirk Diggler. Unë jam ylli”
Dirk Diggler/Mark Wahlberg in Boogie Nights (1997)

“Mjafton të shpërthesh dyert”
Charlie Croker/Michael Caine në The Italian Job (1969)

“Isha duke të përshëndetur”
Dorothy Boyd/Renee Zellweger në Jerry Maguire (1996)

“Unë nuk jam i ndershëm. Por, ndershmërisht të them që janë të ndershmit ata nga të cilët duhet të kesh frikë”
Johnny Depp, Pirates of the Carabbean

/TiranaObserver/