Shpërndaje

Pikat e zeza janë me të vërtetë bezdisëse dhe shkatërrojnë pamjen.

Ato dalin për shkak të qelizave të vdekura të lëkurës që mblidhen së bashku duke i bllokuar poret.

Kur bien në kontakt me oksigjenin, ato kthehen në të zeza. Pasi që ato nuk janë thjeshtë një formë e pisllëkut, thjeshtë pastrimi i tyre nuk do ta zgjidhë problemin, transmeton Gazeta Express.

Kjo është një mënyrë e lehtë dhe e lirë për t’i zhdukur këto pika të zeza:

Merreni një mbulesë të lagur me ujë të ngrohtë dhe vendoseni në hundë, faqe apo zonat e tjera ku keni njolla të zeza. Duke e bërë këtë, ju lehtësoni lëkurën tuaj në mënyrë që poret të hapen për t’u pastruar.

Tani, në një enë, merrni një lugë gjelle ujë dhe një lugë gjelle sodë për pjekje. Do të shkrihet si një akullore. Shtoni një lugë gjelle pastë dhëmbësh dhe përzieni së bashku.

Aplikojeni përzierjen në zonat ku keni pika të zeza. Soda për pjekje ndihmon që pikat e zeza të thahen dhe ka edhe vetë zbardhuese e cila i jep shkëlqim lëkurës tuaj.

Tani merreni një furçë dhëmbësh dhe ngadalë fërkojeni në mënyrë rrethore përzierjen në lëkurë.

Bëjeni dy herë dhe butësisht pastrojeni atë me një peshqir të nxehtë.