Shpërndaje

Gjeja e pare qe duhet te beni eshte te pini uje. Kjo ndoshta mund te jete e veshtire duke marre parasysh faktin se ju ben te ngopur, por qe ka shume perfitime. Lauren Minchen, dietologe ne Nee York City shpjegon, “te qendruarit te hidratuar mund te ndihmoje ne rikuperim duke ndihmuar ne tretjen dhe luftimin me gazrat”. Gjithashtu, te qenurit te hidratuar ndihmon ne metabolizem te shendetshem dhe ngopje, duke mundesuar keshtu menaxhimin me ushqimin e kontrolluar. Para se te shkoni ne shtrat, pini nje gote te madhe me uje. Sigurohuni qe te pini uje vazhdimisht gjate diteve te ardhshme. Uji ndihmon ne largimin e kripes se tepert dhe toksinave te cilet ju bejne te dukeni te fryre.

Kjo mund te tingelloje çuditshem, por mund te ndjeheni te uritur ne mengjes pas nje vakti te madh ushqyes. Kjo ndodhe sepse pas konsumit te nje ushqimi te rende, insulina kulmon. Minchen shpjegon se kjo percillet me renie te sheqerit ne gjak, gje qe rrit ndjenjen e urise. Ajo thekson rendesine e plotesimit me fibra dhe proteina per mengjes. Kjo ndihmon ne qetesine e urise suaj dhe ndihmon ne tretjen e ushqimit. Preferohet te konsumoni veze sepse jane te larta ne proteina si dhe perime qe jane te pasur me fibra si spinaqi dhe domatja, gje qe ndihmojne ne procesin e tretjes dhe ju bejne te ndjeheni me pak te fryre.

Çaji i gjelber eshte gjithashtu e mire per t’u pire pas nje konsumi te madh te ushqimit. Ky çaj jo vetem qe ju mundeson rritje te energjise, por eshte gjithashtu i pasur me antioksidante te cilet mund te ndihmojne ne parandalimin e qelizave te demtuara si pasoje e ngrenies se tepert te ushqimit jo adekuat. Hulumtuesit tregojne se çaji i gjelber ndihmon ne stabilizimin e nivelit te sheqerit ne gjak. Nese deshironi te shmangni kafeinen, mund te provoni çajin me xhenxhefil. Xhenxhefili ju ndihmon ne zbutjen apo qetesimin e barkut nese keni tretje te dobet apo ndjeheni te fryre.

/albest.al/