Shpërndaje

Për veprimin dhe efikasitetin e mjaltit në rastet të ndryshme të shumë sëmundjeve kanë njohuri secili terapeut.

Ndërkaq mollët dhe në përgjithësi frutat, që nga kohët e lashta janë shumë të rëndësishme dhe janë të vlerësuara si elemente të shkëlqyeshme shëruese, të cilat kurojnë sëmundje të zemrës, veshkave, stomakut dhe zorrëve.

Duke pasur parasyshë sasinë e mjaftueshme të materieve shëruese mollët dhe mjalti kanë veprim pozitiv për gjumë dhe tretje të mirë.

Kjo përzierje është eliksir i vërtetë i shëndetit dhe një bombë energjike, e cila është e dobishme për rritjen e imunitetit.

Në këtë grup elementësh shërues mund të hyjë dhe Mjalti me uthullën e mollës, recetë e cila forcon membranën e mukozës së fytit dhe zgavrën e hundës-gojëes.

Zakonisht përdorni 2 lugë uthull molle, me 2 lugë mjaltë duke e kombinuar me një gotë uji të vakët.

Te tretja e çrregulluar, pija pihet në mëngjes; tek pagjumësia pihet para gjumit; tek ngjirja e zërit kjo pije duhet të pihet, por edhe të shpërlahet fyti me të.

klankosova.tv