Shpërndaje
Surprising-benefits-of-drinking- hot -water- in- the- morning

Pirja e mjaftueshme e ujit mbron lëkurën, muskujt dhe shëndetin e përgjithshëm. Uji ndihmon qelizat e trupit për të thithur lëndë ushqyese dhe për të luftuar infeksionet. Pirja e disa gota ujë të ngrohtë çdo ditë mund të ofrojë edhe më shumë përfitime.

Edhe pse ka pak kërkime shkencore mbi përfitimet e konsumimit të ujit të nxehtë, ekspertët e shëndetit alternativ argumentojnë se uji i ngrohtë është një mënyrë e thjeshtë për të përmirësuar shëndetin, transmeton Indeksonline.

Përfitimet e pirjes së ujit të nxehtë

Njerëzit kanë konsumuar pije të nxehta për mijëra vjet. Literatura mjekësore popullore është e mbushur me tregime se si uji i ngrohtë mund të përmirësojë shëndetin, por studiuesit sapo kanë filluar të shikojnë në përfitimet e ujit të nxehtë të pijshëm.

Këtu janë disa nga to:

Tretje më  e mirë; Detoksifikim i trupit; Qarkullim i përmirësuar; Humbja në peshë; Reduktim i dhimbjes; Lufton ftohjet dhe përmirëson shëndetin e sinusit; Inkurajimi i konsumit të kafesë dhe çajit; Redukton stresin./Indeksonline/