Shpërndaje

Ndryshimi i jetës tuaj është të presësh fëmijën tuj të parë në këtë jetë.

Dashuria që përjeton është si asnjë tjetër dhe ju nuk mund të ndihmoni, por të luteni që gjithçka do të punojë për të mirën për të vegjlit tuaj.

Kur Sara Heller e mirëpriti fëmijën e saj të parë – një djalë i vogël me emrin Brody – ishte një lehtësim i madh, por kishte shumë shqetësime.

Sara dhe partneri i saj Chris Eidam kishin zbuluar diçka rreth Brodit kur Sara ishte vetëm 24 javë shtatzënë, transmeton lajmi.net.

Paralajmërim: imazhet mund të jenë të rënda.

Ekografi i Sara tregoi se Brody kishte një buzëqeshje dhe buzë të çarë të veçantë. Në disa fëmijë kjo është një vrimë e vogël në buzë, por në rastin e Brodit hendeku shkoi gjithë rrugës nga buza deri në hundë.

Natyrisht prindërit e Brody ishin plot shqetësime kur panë fotografitë e skanimit, por ata vendosën të bënin diçka krejtësisht të ndryshme për diagnozën e djalit të tyre.

Mjekët thanë se kishte vetëm 9 raste si Brody në botë.

“Ata na pyetën nëse dëshironim të mbanim shtatzëninë,” tha babai Chris Eidam për “Omaha News”.

Por Sara dhe Chris ishin të bindur se ata do të kishin foshnjën e tyre.

Sara thotë se ajo dëshiron të ndryshojë mënyrën se si njerëzit i shikojnë fëmijët me buzë të çara.

Është mirë të jesh krenar për fëmijën tënd pa marrë parasysh rrethanat. Ne donim të ndryshonim pamjet e fotografive të ultrazërit / porsalindur / të vitit të parë në llogaritë tona Facebook / Instagram. Ne donim të përhapnim ndërgjegjësimin e buzëve të çara dhe palates, “thotë Sara në Today.com.

Është gjatë muajit të dytë dhe të tretë të shtatzënisë që fytyra e fetusit zhvillohet dhe pjesët e ndryshme të fytyrës rriten së bashku.

Rreth 2.650 bebe në vit janë të lindur me një lloj palate të buzëve në SHBA. Ekspertët ende përpiqen të gjejnë më shumë përse ndodhin këto, por dihet se gjenetika e familjes luan rol në rreth një të pestën e fëmijëve të prekur.

Fëmijët e lindur me palate të çara shpesh i nënshtrohen operacioneve dhe trajtimeve të shumta për të mësuar për të ngrënë dhe për të folur.

Sara dhe Chris, të cilët nuk mund të përballonin një operacion, ishin të vendosur për të ndryshuar perceptimet e njerëzve për buzët dhe palatet e çara.

Sara ka marrë shumë komente të pandjeshme në Instagram pas ngarkimit të fotografive të djalit të saj.

Një person ka shkruajtur:

“Çfarë është e gabuar me fytyrën e tij?”

Sara sqaron:

“Unë vendosa të edukoj në vend që të krijoj një konfrontim, sepse kjo është ajo që unë dua që Brody të bëjë në të ardhmen, unë do të dëshiroj që ai të edukojë, të jetë një avokat për fëmijët më të vegjël që nuk kanë zërin e tyre ende”.

Një mbrëmje jo shumë kohë më parë, Sara ishte jashtë për darkë me Brody dhe disa nga miqtë e saj.

Kur të gjithë kishin ngrënë, një letër i erdhi Saras mbi tavolinën që dukej si një pecetë. Sidoqoftë, Sara shpejt zbuloi se ishte një kontroll i palosur. Mami mezi mund të merrte atë që pa. Kishte një kontroll për USD $ 1,000 së bashku me një shënim; ‘Për fëmijën tuaj të bukur.’

“Lotët menjëherë ranë nga sytë dhe lumturia që ndjeu zemra ime ishte e papërshkrueshme”, thotë Sara.

Dhurata bujare dhe të habitshme ndihmuan Sara dhe Chris të paguajnë për disa nga shpenzimet e kujdesit shëndetësor të Brody.

Operacioni i fundit i Brody ndihmoi në riparimin e buzës së tij.

Brody është shëruar mirë dhe ka shumë operacione përpara tij kur ai është midis 9 dhe 12 muajsh.

Falë mjekëve dhe kirurgëve të kualifikuar, Brody do të jetë në gjendje të hajë dhe të flasë në të ardhmen. Ndërkohë, deri në operacionin e ardhshëm, të dy prindërit janë shumë mirënjohës për gjestin e sjellshëm që kanë marrë.

Një gjest i habitshëm nga një i huaj ka bërë një ndryshim të madh për këtë familje, i cili ka nevojë për gjithë mbështetjen që mund të marrin!

Dhe zemra jote vetëm shkrihet duke parë këtë fëmijë të mrekullueshëm dhe të lumtur! Unë jam i sigurt se e ardhmja duket e ndritshme për këtë djalë të vogël. Me prindër të tillë të dashur dhe të mençur, Brody do të shkojë shumë larg!

Ndonjëherë bota është një vend shumë i këndshëm dhe gjesti i një të huaji mund të bëjë një ndryshim shumë të madh!

Le të bëjmë historinë e Brodit një shembull bujarie dhe mirësie. Ndajeni nëse mendoni gjithashtu se të gjithë fëmijët e meritojnë dashurinë, respektin dhe shansin më të mirë në jetë, pa marrë parasysh se si duken!

/gazetaexpress.com/