Shpërndaje

Shumë fushata janë marrë me normalizimin dhe kurimin e shëndetit mendorë.

Por kur një person publik flet hapur me fansat e tij për problemet emocionale dhe mendore që ka kaluar, ka pasur një ndikim më të madh që njerëzit  e “thjeshtë’.

Kjo sipas psikologëve ndodh sepse personat e famshëm, shihen nga publiku si njerëzit që kanë jetën më perfekte dhe kanë arritur lumturinë, shkruan intv.

E kur ata tregojnë se jeta është e njëjtë për të gjithë kjo i ndihmon fansat e tyre të marrin forcë dhe për të kaluar gjendjen emocionale apo mendore se ku ndodhen.

Megjithatë cilat janë VIP-at që kanë kaluar situata të rënda me shëndetin mendor?

Intv.al ju sjell listën më personazhet më të komentuar.

 

Selema Gomez

Në gusht 2016, Selena Gomez njoftoi se ajo do të marrë një pushim nga karriera e saj pasi vuante nga ankthe, depresione dhe sulmet e panikut.

Ajo u vendos  në qendër të vëmendjes në nëntor në American Music Awards, ku ajo mbajti një fjalim emocional dhe të përzemërt, ku foli për betejën e saj me depresionin.

Ajo zbuloi se kaloi 90 ditë në një institucion të shëndetit mendor në Tennessee.

selena.jpg

Camila Cabello

Ish antartja e ” Fifth Harmony “Camila Cabello, u komentua gjatë nga mediat pasi gjatë një koncerti në shtator të 2016 braktisi skenën papritur.

më vonë ajo sqaroi se shkaku u bë se përjetoj një ankth të tepërt,

bëri tituj në shtator 2016 pasi ajo u largua nga skena në fillim gjatë një shfaqje nën maskën e një mosfunksionimi të veshjeve. Ajo më vonë zbuloi, në Snapchat, se shkaku ishte ankth i tepërt, madje edhe tëeeting, “vetëm dua të fle për 3 ditë”.

Në mars të vitit 2017, ylli i lindur në Kuba zbuloi për revistën Latina se ajo gjithashtu kurohej nga  çrregullimi obsesiv të dhembjes.

“Isha krejtësisht jashtë kontrollit”, tha Cabello për revistën revistën e OCD-së së saj. “Unë do të zgjohesha me një ritëm të përshpejtuar të zemrës dhe me të vërtetë mendime negative, ndërhyrëse dhe bindëse. Isha kështu brenda kokës dhe nuk e dija se çfarë po ndodhte. ”

camila.jpg

Zayn Malik

Në qershor të vitit 2016, ish-menaxheri i  Zayn Malik anuloi një koncert U.K. për shkak të gjendjes shëndetësorë të artistit.

Ai bëri njoftimin në Instagram, duke shkruar: “Për fat të keq, ankthi im që më ka ndjekur gjatë muajve të fundit ka marrë më të mirën nga unë. Me madhësinë e ngjarjes së drejtpërdrejtë, unë kam vuajtur ankthin më të madh të karrierës sime “.

Më vonë atë vit, Malik zbuloi nëpërmjet këngës Pillow Talk, se sulmet e panikut e kanë ndaluar atë të kryejë më shumë se një rast. “Unë thjesht nuk mund të kaloj me të,” shkroi ai. “Mendërisht, ankthi kishte fituar. Fizikisht, e dija se nuk mund të funksionoj. Unë do të duhet të dal. ”

3bd8db3b591f7099f67878fd259427c0--zayn-maik-cute-men.jpg

Cara Delevingne

Në 2016, Cara Delevingne shkroi në Twitter  se ka marr një pushim nga modelimi për shkak se po vuante nga depresioni

Më vonë, ajo deklaroi për Esquire se kishte qenë duke luftuar me sëmundje mendore që kur ishte adoleshente, më konkretisht, pasi zbuloi varësinë e nënës së saj.

“Isha vetëvrasëse. Unë nuk mund të merrem me atë më. E kuptova se sa i lumtur dhe i privilegjuar isha, por gjithçka që dëshiroja të bëja ishte të vdisja, “i tha ajo revistës, duke shtuar një ndërprerje gjashtë mujore nga shkolla dhe medikamentet mund të kishin ndihmuar të shpëtonin jetën e saj.

cara.jpg

Lady Gaga

Ndërsa Lady Gaga ka qenë e hapur për përpjekjet e saj me depresion dhe ankth, ajo vitin e kaluar që ajo zbuloi se ajo vuan nga çrregullimi post-traumatik i stresit, kjo pasi ajo u përdhunua në moshën 19 vjeçare. “Unë vuaj nga PTSD, unë kam asnjëherë nuk i tha askujt se më parë, ” tha ajo në shfaqjen ‘today’ në dhjetor të vitit 2016.

“Por kujdesi i familjarëve të mi dhe i mjekëve më shpëtuan jetën”.

DTs8B-RU8AU-Way.jpg

Demi Lovato

Demi Lovato është një nga zërat më të fuqishme ndaj kurimit të sëmundjeve mendore në Shoëbiz.

Ish-ylli i Disney, e cila ka luftuar me varësinë nga droga dhe alkooli, çrregullimi bipolar, dëmtimi i vetvetes dhe çrregullimi i ngrënies për vite me rradhë i është nënshtruar rehabilitimit në vitin 2010 dhe në 2013. Tani, Lovato është shumë më i shëndetshëm dhe është i vendosur për t’i dhënë fund stigmës kundër sëmundjes mendore. Në vitin 2015, ajo filloi fushatën Be Vocal si një mënyrë për të inkurajuar individët që luftojnë me sëmundje mendore për të folur për atë që po kalojnë.

demi.jpg

 

Emma Stone
Fituesja e Oskarit, Emma Stone, i deklaruar për Rolling Stone-it në vitin 2016 se kishte përjetuar periudha ankthi dhe sulme paniku që fëmijë.
“Ankthi im ishte i vazhdueshëm,” u shpreh Stone.

Ajo zbuloi se mori terapi të vazhdueshme për të kaluar këtë periudhë të vështirë të jetës.

EMMA_STONE.jpg