Ballina Bukuria 9 arsye të përditshme që shkaktojnë varjen e gjoksit

9 arsye të përditshme që shkaktojnë varjen e gjoksit

1034
0
Shpërndaje

Dietat, disa lloje ushtrimesh dhe koha, nuk na ndihmojnë kur vjen puna te mbajtja e gjoksit lart. Megjithatë, sipas Dr. James C. Grotting, mjek, president i American Society for Aesthetic Plastic Surgery, ka disa faktorë që shpejtojnë varjen e gjoksit.

1

Nuk pi mjaft lëng portokalli
Nuk shërben vetëm për të shëruar nga e ftohura, thotë Grotting. Në fakt, gjoksi ka shumë nevojë për vitaminë C dhe B për të ndërtuar indet mbështetëse elastike dhe kolagjenin, që të ruajë formën e tij. Kështu që konsideroni të pini një gotë lëng portokalli në mëngjes, në vend të latte-s.

 

2

Ha patatina, karamele, ëmbëlsira
Të gjitha ushqimet e paketuara mund të fryjnë vithet dhe barkun, por dëmtojnë dhe gjoksin, gjithashtu. Kur kalojmë moshën 30, 40 vjeçe, Grotting thotë që, gjoksi ndikohet më shumë nga masa dhjamore. Për ta thënë ndryshe, kur ha një copë tortë, ajo nuk shkon direkt te pjesa e belit.

3

Po arrin synimet e humbjes në peshë
Është bukur kur arrin të rrëzosh kilet e tepërta, por Grotting thotë që kjo ndikon dhe në rënien e gjoksit. Sigurisht ti nuk do ndryshosh plan. Grotting thotë që po të veshësh një palë reçipeta të përshtatshme çdo ditë, do e mbanin gjoksin në vend.

4

Pi shumë duhan
Në rast se ke nevojë për një arsye më shumë për të lënë duhanin ja ku e ke. Duhani shkatërron lëkurën rreth gjoksit duke e dëmtuar dhe duke i dhënë një pamje të plasaritur dhe të varur.

5

Harron t’u bësh masazh
Mund të duket e çuditshme të masazhosh gjoksin me hidratant. Pavarësisht kësaj, Grotting këmbëngul që ia vlen edhe nëse pizhamat bëhen pis. Hidratimi i lëkurës së kraharorit, ndihmon shumë që gjoksi të mos varet.

6

Ti vrapon gjatë, çdo ditë
Vrapueseve nuk do u pëlqejë kjo gjë. Grotting thotë që vrapi e var gjoksin, por nuk duhet të shqetësohesh, megjithatë. Një palë reçipeta sportive që rrinë mirë pas gjoksit do të ndihmojnë për t’iu kundërvënë problemit.

7

Ti vesh vetëm një bluzë kur fle
E dimë që nuk do duash, por nëse do të kesh një gjoks të bukur, duhet të veshësh një gjoksore të butë që ruan formën e gjoksit, thotë Grotting. Thjesht zgjidh një palë që nuk të shqetësojnë dhe me material që lejon të hyjë ajri.

8

Nuk i mbron nga dielli
Kremi kundër diellit është i rëndësishëm jashtë, e njëjta gjë vlen edhe për gjoksin. Po t’i lyesh me krem, do pengosh që lëkura e tyre të duket e dehidratuar, e dëmtuar dhe e varur, thotë Grotting.

9

Po vesh reçipeta të papërshtatshme
Vlen gjithmonë! Mos e nënvlerëso ndikimin e reçipetave. Grotting mendon që shumë nga problemet tona të gjoksit rregullohen thjesht duke veshur masën e duhur të reçipetave që vlejnë për trupin tënd.

 

/revistaclass.al/