Echinacea sot është bima më e njohur me efekt antibiotik dhe antivirusal, dhe përdoret për forcimin e sistemit imunitar si një nga imunostimulantët më të efektshëm. Echinace-në indianët e amerikës veriore e kanë përdorur, së bashku me rrënjët, për shërimin...
Njerezit prej shekujsh kane perdorur bimet per te sheruar shume semundje – dhe migrena nuk ben perjashtim. 1 – Menta dhe vaji esencial i saj kane perberes aktive qe ndihmojne ne trajtimin e migrenes. 2 – Xhenxhefili eshte perdorur gjithmone per...
Mjalti është armë aq e fuqishme për eliminimin e bakterieve sa që mjekët më parë duhet atë ta rekomandojnë për shërimin e infeksioneve bakteriale. Ai “sulmon” bakteriet nga disa kënde. Antibiotikët e zakonshëm duhet të jenë një terapi alternative...
Disa nga tendencat janë shumë të vështira për t’u ndjekur, por që herë pas herë mund të përshtatim veten tonë apo të hasim në diçka që mund të jetë e pranueshme, madje edhe shumë interesante. Kohët e fundit, kemi...
Kurrë mos u vononi për t’u rregulluar më… Le të jemi të sinqertë: kur e kemi kohën shumë të limituar apo thjeshtë jemi përtacë ndonjë ditë, gjëja e fundit që na shkon ndërmend është të aplikojmë rutinën e bukurisë. Ju...
Tashmë jemi në sezon turistik dhe gjithkush kërkon një vend të mirë për të vizituar. Ne do të dëshironim t’u prezantonim dhjetë vendet më të bukura në botë të zgjedhura për këtë vit. Ato janë:   1. Malet Rainbow, Kinë Këta male të bukur...

Torte Rafaello

Përbërësit për petën: 7 të bardha vezësh 150 gr sheqer 1 vanil sheqer 1 pluhur për pjekurina 150 gr kokos 70 gr miell Përbërësit për kremin: 7 të kuqe të vezëve 2 kese puding vanile 700 ml qumësht 100 gr margarin 100 gr sheqer pluhur 500 ml ajkë e ëmbël Nevoiten edhe: 12 copë...
Këshilla – A i njihni të gjitha të mirat e luleshtrydheve? Përveçse janë një frutë e shijshme, ato janë edhe një “ilaç” për shëndetin tuaj e mund të përdoren për të përgatitur dhe maska bukurie të bëra nga vetë ju Luleshtrydhet...
Për të fjetur një gjumë të rehatshëm janë disa ushqime që ju duhet t’i konusmoni rreth 50 min, para se të flini. Pothuajse ky do të jetë një sekret për të cilin do të ndiheni falenderues. E këto ushqime  janë: 1. Banane...
Ndikimi i ndryshimeve të hormoneve shkakton disa ndryshime në trupin e femrës dhe mund të zgjasin gjatë tërë shtatzënisë, sepse njëra ndër ato ndryshme mund të jetë dehidratimi, transmeton Telegrafi. Dehidratimi në shtatzëni mund të shkaktojë shumë probleme të rrezikshme...