Shpërndaje

Duke qenë një temë e ndjeshme e cila nuk diskutohet hapur, aromat e rënda të trupit janë një problem i turpshëm i cili prekë një pjesë të konsiderueshme të personave.

Megjithëse deodorantët dhe spërkatjet artificiale mund të ndihmojnë për të kontrolluar përkohësisht erën e trupit, shpesh ato nuk adresojnë shkakun themelor. Ju mund të dëshironi një ilaç më natyral për të menaxhuar problemin, dhe ka disa ilaçe natyrore që mund të ndihmojnë në trajtimin e erërave të padëshiruara të trupit dhe të japin një aromë freskuese dhe më e pastër, transmeton Telegrafi.

Kuptoni disa nga shkaqet të cilat ndikojnë në erën e trupit dhe zbuloni disa zgjedhje natyrore dhe shumë efektive për të trajtuar këtë problem.

Cilët janë shkaktarët e aromave të trupit?

Trupi i njeriut ka shumë sisteme që janë vazhdimisht në punë dhe nënproduktet të cilat trupi nxjerrë jashtë  janë thjesht pjesë të këtij procesi. Procesi i tretjes rezulton me zbrazje, djersitja e lëkurës  nxjerrë toksinat dhe qelizat në trupin tonë vazhdimisht e zëvendësojnë vetveten. Aromat e trupit shpesh janë si pasojë e higjienës së papërshtatshme, kur në bëjmë lëshime gjatë dushit. Djersa përmban aktivitetin bakterial dhe nëse ajo të thahet në lëkurë mund të prodhojë erë jo të këndshme të trupit. Te gratë, menstruacionet dhe stresi shpesh rrisin ndjeshëm shkallën e erës së trupit. Kërpudhat si candida mund të prodhojnë një erë si birrë pasi maja mund ta shndërrojë sheqerin në alkool shpejt brenda trupit. Testet mjekësore në Imperial College në Londër kanë treguar se disa njerëz me erë të trupit kanë “debalans të baktereve të mira”.

Ajo që është më e rëndësishmja është se funksionimi i gjëndrave të djersës është mënyra si trupi nxjerr toksinat jashtë. Kjo është arsyeja pse djersitja është një pjesë e rëndësishme e ruajtjes së shëndetit fizik optimal. Ju duhet t’i jepni trupit tuaj një shans për të hequr qafe toksina të ndryshme përmes një sërë procesesh metabolike. Ato përfshijnë urinimin, kalimin e materieve fekale, nxjerrjen e dioksidit të karbonit dhe toksinave të tjera nëpër mushkëri, dhe sigurisht eliminimin e toksinave përmes lëkurës. Lëkura, mos harroni, është organi më i gjatë i trupit tuaj. Rreziqet mund të lindin kur përdorim deodorantët ‘anti-perspirant’, pasi ato bllokojnë poret dhe nuk lejojnë që toksinat të dalin.

Aplikoni deodorant natyral, pa alumin

Deodorantët e ndryshëm bimor dhe kristal tregtohen si “të gjitha natyrale”. Por shumë deodorantë dhe antiperspirantë janë bërë me alumin në mënyrë që të ndalojnë djersën e gjëndrave të djersës suaj, dhe ky alumin dyshohet të akumulohet në sistemin nervor dhe në fund të fundit kontribuon në çrregullimet e sistemit nervor siç është sëmundja e Alzheimerit. Mos harroni se sqetullat tuaja kanë një funksion të rëndësishëm shëndetësor në heqjen e toksinave, prandaj është e rëndësishme t’i mbani ato të hapura dhe të pandryshuara.

Bëni dush rregullisht

Bëni dush të paktën një herë në ditë që ta kufizoni numrin e popullsisë së baktereve në lëkurën tuaj, e cila është burimi i shumicës së aromave të trupit, sipas Klinikës Mayo. Kur të bëni dush, përqendrohuni në pjesë si këmbët tuaja dhe te sqetullat. Thani trupin tuaj mirë pas larjes pasi bakteret rriten më mirë në lëkurën e lagur.

Përdorni uthull

Uthulla është një antiseptik natyror dhe mund të ndihmojë në largimin e baktereve dhe kërpudhave në sipërfaqen e lëkurës. Spërkatja me uthull të bardhë ose atë të mollës në zonat e shijshme, pastaj fshirja e zonës së thatë, mund të ndihmojë në eliminimin e erërave fyese. /Telegrafi/